Grupa II

Niedźwiadki

Co u nas słychać?

Odejmowanie – propozycja zajęć na środę

Wprowadzenie znaku odejmowania (-). Drodzy Rodzice, przygotujcie talerzyki, fasolki, lub żołędzie, a także karteczki z cyframi od 1 do 8 oraz znakami +, =, –
Na początek przypomnijmy sobie jakie znamy już cyfry (0,1,2,3,4,5,6,7,8). Niektórzy z Was potrafią przeliczać dalej, ale my dziś skupimy się tylko na tych.
Poznaliśmy też już niektóre znaki matematyczne (+, =, >,<) dodawania, równości, większości, mniejszości . Dziś czas na kolejny znak odejmowania czyli minus ( -). Oznacza to że coś się zmniejsza, odchodzi, coś zabieramy …najlepiej zrozumiemy to na przykładach.
Żeby to bardziej zrozumieć musimy poćwiczyć w praktyce . Możesz ze swoim rodzicem w parze pobawić się w odejmowanie tego co masz akurat pod ręką . Na przykład :
• Na talerzyku połóżcie żołędzie lub fasolki symbolizujące jajka. – Mama piekła ciasto. Miała 7 jajek ( tyle fasolek kładziemy na talerzyk). do ciasta wykorzystała 4. Ile jaj zostało?
Odpowiedź: 3.
Spróbujmy to zapisać wykorzystując przygotowane karteczki
7 (tyle było jajek) – 4 (tyle mama zabrała do ciasta) = 3 (tyle zostało), 7 – 4 = 3
Jeszcze raz, dla przypomnienia : Znak ( – ) to znak, że czegoś ubywa, odchodzi, zabieramy, zmniejsza się.
W załączeniu znajduje się karta pracy, na której możecie poćwiczyć odejmowanie.
 
Brak dostępnego opisu zdjęcia.Może być zdjęciem przedstawiającym kalendarz
2. „Papierowa kura” – zabawa konstrukcyjna. Instrukcja poniżej Każde dziecko z kartki A4 robi trójkąt przez przyłożenie krótszego boku do przyległego boku dłuższego i odcięcie po linii zagięcia. Dwa
rogi ostre przykładamy do rogu z kątem prostym i zaginamy, robiąc mniejszy kwadrat. Sklejamy tak, by powstał stożek. N. pokazuje, jak narysować oczy z dziobem – dwa kółka ze źrenicami, a pod nimi trójkąt, który należy pokolorować na czerwono. Grzebyk powstaje z 3 czerwonych kawałków papieru w kształcie kropli. Łapki to 2 czerwone owale, a skrzydełka – 2 żółte półkola.
Wszystkie części dzieci przyklejają do kury, a na koniec doklejają napis: kura
Brak dostępnego opisu zdjęcia.