Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu

Rady dla rodziców: „Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu”:

• W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wdaje mu się bardzo długi.
  • Nie mówimy dziecku, ze przyjdziemy po nie wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe, nie składamy obietnic, których nie możemy wypełnić.
  • Nigdy nie straszymy dziecka przedszkolem.
  • Stosujemy w przedszkolu krótkie pożegnanie. Kiedy je przedłużamy, dzieci cierpią dłużej.
  • Wdrażamy dziecko do przestrzegania umów i zasad.
  • Przyzwyczajamy do samoobsługi, pozwalamy dziecku samemu załatwić potrzeby fizjologiczne, myć ręce, ubierać się.
  • Przygotowujemy dziecku wygodny strój do samodzielnego ubierania się, który można pobrudzić pastelami czy farbami.
  • Nie okazujemy dziecku własnych rozterek zostawiając je w przedszkolu, przekazujemy mu wtedy swoje lęki.
  • Żegnamy się z uśmiechem i życzymy mu dobrej zabawy